Alternativa ke rtuťovým teploměrům

Na základě malého domácího měření si ukážeme, jaký teploměr lze s úspěchem použít místo rtuťového (a digitální to opravdu není). A řekneme si, jak jsem alternativní teploměr objevil.

Od června 2009 se v České republice nesmí prodávat rtuťové teploměry podle směrnice Evropské komise 2007/51/EC. Někdo si opatruje starý rtuťový, někdo si koupí digitální. Ale je tu ještě jedna, lepší možnost!

Poté, co jsem se odstěhoval z mamahotelu, odstěhoval jsem se zároveň i pryč od starého dobrého rtuťového teploměru. Poprvé jsem koupil v lékárně digitální teploměr, když bylo Hausfrau blbě. Bohužel tento digitální teploměr měřil velmi nepřesně a Hausfrau svoji teplotu raději odhadla… Podruhé, když bylo Hausfrau blbě, jsem koupil galliový teploměr, který vypadá jako rtuťový, ale téměř nejde setřepat. Když máte 38°C horečky, tak nejde vůbec setřepat. Takže Hausfrau se měřila, a já setřepával a pak jsme raději jeli na pohotovost. Ještě že si Hausfrau změřila teplotu galliovým, protože na pohotovosti sice měli digitální teploměr, ale s vybitou baterkou. Potřetí jsem se podíval na spotřebitelský test a koupil jsem vítěze testu digitální Thermoval rapid flex a pro jistotu taky jednorázový Nextemp.

Jednorázový Nextemp a TraxIt

Jednorázový Nextemp a TraxIt

Nextemp funguje tak, že v každé čočce je krystalek, který se roztaví při teplotě různé o 0,1°C a podle toho, kolik čoček zčerná, takovou máte teplotu. Po chvíli, kdy krystalky znovu ztuhnou a čočky nejsou černé, je možné Nextemp použít znovu, jen je nehygienické si ho půjčovat mezi více uživateli. Udělal jsem si doma krátký test, kdy jsem si každým teploměrem z naší sbírky (kromě 2 digitálních, kterým se vybila baterka) změřil třikrát v podpaží teplotu. Podle návodu rtuťovým 5 minut, Nextempem 3 minuty (lze také 1 min pod jazykem) a digitálními do zapípání.

čas teplota 1 teplota 2 teplota 3
Nextemp 3:00 36,6 36,5 36,5
rtuťový 5:00 36,5 36,6 36,6
Thermoval rapid flex 0:35 35,8 35,9 36,0
žlutý z DM (Scala Electronic GmbH, Modell SC37T) 1:15 35,9 36,1 36,1

 

Objektivní závěr: Jedině Nextemp a rtuťový teploměr dokáží opakovaně změřit skutečnou teplotu. Nekvalitní digitální teploměry nejen že měří pokaždé jinak, navíc se i rychle vybijí (a proto se nemohly účastnit tohoto testu). Slušné digitální teploměry měří sice nižší teplotu než skutečnou, ale aspoň pokaždé cca stejně. Galliový teploměr je úplně k ničemu – nebyl jsem ho schopen setřepat zdravý a už vůbec si nedokážu představit setřepat ho při horečkách.

Subjektivní závěr: Nejlepší je Nextemp. Nemůže se rozbít ani vybít, navíc stojí pár korun. A vejde se třeba i do peněženky. Trošku je problém Nextemp sehnat. Exatherm eshop zrušili, našel jsem jen eshop teplomer.eu (nemám zatím zkušenosti) a nebo je možné objednat z amerického Amazonu. Také je možné objednat TraxIt (na stejném principu jako Nextemp, ale navíc lepicí – vhodný pro děti) na několika eshopech v Česku:

TraxIt – dětský 100ks 247963 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Účastníci testu (zleva doprava: Nextemp, rtuťový, Thermoval rapid flex, žlutý z DM, 2 vybité digitální a galliový)

Účastníci testu (zleva doprava: Nextemp, rtuťový, Thermoval rapid flex, žlutý z DM, 2 vybité digitální a galliový)

1 Response

  1. December 17, 2016

    […] teploměr skutečně měří – porovnání s digitálními teploměry naleznete zde. Bohužel, když jsem se dnes koukala, nenašla jsem jediný e-shop, kde by teploměr měli […]

Leave a Reply